
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polychlorinated |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Gender | Female |
Stock: 1065
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82586
Ext.Price$0.82586
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82586 | $0.82586 |
| 10 | $0.70703 | $7.07030 |
| 25 | $0.66881 | $16.72025 |
| 50 | $0.63265 | $31.63250 |
| 100 | $0.59845 | $59.84500 |
| 300 | $0.56548 | $169.64400 |
| 500 | $0.53433 | $267.16500 |
| 1000 | $0.49159 | $491.59000 |
